Galei Olimpicilor Internationali 2018

Ministrul Monica Babuc a înmânat astăzi premii celor 29 de elevi care au obţinut rezultate la olimpiadele regionale şi internaţionale pe parcursul anului 2018, în cadrul Galei Olimpicilor. Evenimentul a fost organizat de Ministerul Educației, Culturii și Cercetării, în comun cu Agenția Națională pentru Curriculum și Evaluare.

Liceul Teoretic “Orizont” a fost reprezentat de 19 elevi şi au primit 31 de locuri:

1. Purice Victor, clasa a VIII-a

  • Argint – Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori
  • Bronz – Olimpiada Europeană de Informatică pentru Juniori
  • Bronz – Olimpiada Balcanică de Informatică pentru Juniori

2. Andrei Adelina, clasa a IX-a

  • Bronz – Olimpiada Internațională de Științe pentru Juniori

3. Frija Marius, clasa a IX-a

  • Bronz – Olimpiada Internațională de Științe pentru Juniori

4. Mocreac Valerian, clasa a IX-a

  • Bronz – Olimpiada Internațională de Științe pentru Juniori

5. Purice Vladimir, clasa a IX-a

  • Bronz – Olimpiada Internațională de Științe pentru Juniori

6. Şotropa Victor, clasa a IX-a

  • Bronz – Olimpiada Internațională de Științe pentru Juniori

7. Griza Mădălina, clasa a VIII-a

  • Bronz – Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori

8. Cojocaru Gabriel, clasa a XI-a

  • Bronz – Olimpiada Internațională de Informatică
  • Bronz – Olimpiada Internațională de Matematică
  • Bronz – Olimpiada Balcanică de Matematică

9. Rudi Alexandru, clasa a XI-a

  • Bronz – Olimpiada Internațională de Informatică
  • Mențiune de onoare – Olimpiada Internațională de Matematică
  • Bronz – Olimpiada Balcanică de Matematică

10. Tontici Sabina, a XII-a

  • Bronz – Olimpiada Europeană de Matematică pentru Fete
  • Bronz – Olimpiada Internațională de Fizică

11. Don Otilia clasa, a XII-a

  • Argint – Olimpiada Europeană de Matematică pentru Fete

12. Rusanda Guzun, a X-a

  • Mențiune de onoare – Olimpiada Europeană de Matematică pentru Fete

13. Josu Dumitru, clasa a IX-a

  • Mențiune de onoare – Olimpiada Internațională de Matematică
  • Bronz – Olimpiada Balcanică de Matematică

14. Lavric Mihail, clasa a X-a

  • Bronz – Olimpiada Internațională de Matematică
  • Bronz – Olimpiada Balcanică de Matematică

15. Lopotenco Alexandru, clasa a X-a

  • Bronz – Olimpiada Internațională de Matematică
  • Bronz – Olimpiada Balcanică de Matematică

16. Şarpe Tudor, clasa a XI-a

  • Mențiune de onoare – Olimpiada Internațională de Matematică
  • Mențiune de onoare – Olimpiada Balcanică de Matematică

17. Sîreţanu Daniel, clasa a XI-a

  • Bronz Olimpiada Internațională de Fizică

18. Solovei Chiril, a XII-a

  • Bronz – Olimpiada Internațională de Chimie
  • Bronz – Olimpiada Internațională de Chimie „Mendeleev”

19. Jitaru Andreea, clasa a XII-a

  • Bronz – Olimpiada Internațională de Biologie

Anul acesta elevii au adus premii de la diverse olimpiade și concursuri regionale și internaționale la următoarele discipline de studii: matematică, informatică, fizică, chimie, biologie și științe.

Sincere felicitări şi noi realizări în continuare!!!